Informatii privind conditiile de internare in spital:

Documente necesare la internare

• Documentul de identitate (buletin/carte de identitate sau pasaport, permis de şedere, în cazul beneficiarilor de card european de sănătate sau al formularelor europene);
  • Cardul Național de Asigurări de Sănătate sau adeverință care atestă calitatea de asigurat (doar în cazul în care pacienta nu are card de sănătate emis)/card european de sănătate;
  • Dosarul de urmărire a sarcinii, cu rezultatele tuturor investigaţiilor, analizelor și altor examene paraclinice și consulturi interdisciplinare, efectuate pe parcursul sarcinii, inclusiv examenul preanestezic.
  • Pentru eliberarea concediilor medicale este necesară prezentarea adeverinţei de la locul de muncă, cu precizarea zilelor de concediu medical acordate pe ultimele 12 luni şi ordin de plată (copie);

După completarea dosarului de internare si echiparea corespunzatoare, veti fi condusa in rezerva care va este destinată si vi se vor furniza informatiile necesare si regulile pe care trebuie sa le respectati atât dumneavostră cât si însotitorul dumneavoastra (daca este cazul).

Informatii privind externarea

Intentia de externare se anuntă cu 24 ore înainte, exceptie făcând situatiile medicale deosebite.

La externare pacientul primeste:

• bilet externare
  • scrisoare medicala
  • concediu medical, dupa caz.

Informatii pentru vizitatori

Pacientii internati in Armonia Hospital pot fi vizitati zilnic, in timpul programului de vizita stabilit pentru fiecare sectie:

Obstetrica-Ginecologie
DimineataPranzDupa amiazaSeara
09:30 – 10:3013:00 – 14:0016:00 – 17:0020:00 – 21:00
Pediatrie
DimineataPranzDupa amiazaSeara
10:30 – 12:0016:00 – 18:00

Vizitatorii sunt rugati sa se prezinte la receptie, de unde vor fi indrumati spre salonul pacientului. Pe perioada vizitelor se interzice:

• accesul pe sectie in stare de ebrietate.
  • fumatul si consumul bauturilor alcoolice.
  • introducerea pe sectie a alimentelor sau bauturilor de orice fel (cu exceptia celor aprobate de medicul curant).
  • accesul vizitatorilor care prezinta semne si simptome ale unei boli contagioase acute (ex. viroze respiratorii).
  • accesul cu animale de companie.
  • prezenta a mai mult de doi vizitatori simultan in salon.

In blocul operator:

• Vizitele in blocul operator se pot face de catre doua persoane, sau o persoana care poate intra de doua ori, perioada de vizita fiind de maxim 15 minute.
  • Nu se vor aduce flori pacienţilor aflaţi în blocul operator.

Vizitatorii sunt rugati ca, pe perioada vizitei, sa evite discuţiile neplăcute ce pot afecta pacienţii, sa respecte intimitatea si perioadele de odihna ale pacientilor internati, respectiv activitatea personalului medical, adoptand un comportament civilizat, pastrand linistea si limitand utilizarea telefoanelor mobile.

In timpul efectuarii vizitelor, consultatiilor si a diverselor proceduri medicale, accesul vizitatorilor nu este permis in saloane, acestia putand astepta in receptia spitalului.
Pacientii pot refuza accesul vizitatorilor, comunicând în avans acest lucru recepţiei.
Personalul nostru va sta la dispozitie pentru informatii suplimentare.